Habitat
Habitat

“DÜNYA HABİTAT GÜNÜ” VE “DÜNYA ŞEHİRLER GÜNÜ” ETKİNLİKLERİNE BAŞVURULAR BAŞLADI

12 Aralik 2022
BM-HABITAT “DÜNYA HABİTAT GÜNÜ” VE “DÜNYA ŞEHİRLER GÜNÜ” ETKİNLİKLERİNE BAŞVURULARI BAŞLADI

BM-Habitat programı tarafından, ulusal ve yerel yönetimler, üniversiteler, STK'lar ve topluluklara kadar sürdürülebilir kentleşmeyle ilgilenen herkesin katılımıyla, kentler ve kırsal alanların hızlı değişiminin yarattığı zorluklar/ fırsatlar hakkında tartışmalar ve sohbetleri içeren ve her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü “Dünya Habitat Günü” ile başlayıp 31 Ekim “Dünya Şehirler Günü” ile sona eren “Kent Ekimi/Urban October” etkinliklerinin düzenlenmesi teşvik ediliyor.

2023 yılında da “Dünya Habitat Günü” etkinliği Balıkesir’de kutlandı.

BM-Habitat “Dünya Habitat Günü 2023/2024” ve “Dünya Şehirler Günü 2023/2024” etkinliklerine ev sahipliği başvuruları için son tarihin 31 Ocak 2023 olduğunu duyurdu.

Dünya Habitat Günü’nün 2 Ekim 2023 Pazartesi günü, “Dayanıklı kentsel Ekonomi: büyüme ve iyileşmenin motoru şehirler (Resilient urban economies: cities as engines of growth and recovery)” teması çerçevesinde; 2024 yılında ise 7 Ekim Pazartesi günü  “Daha iyi bir kentsel gelecek inşa etmede gençler ve rolleri (Young people and their role in building a better urban future) temasıyla kutlanmasının planlandığı açıklandı.

Dünya Şehirler Gününün ise 2023 yılında “Herkes için sürdürülebilir kentsel geleceğin finansmanı (Financing a sustainable urban future for all)” konusuna, 2024 yılında ise “Şehirler için iklim ve yerel eylemlere öncülük eden gençlik (The youth leading climate and local action for cities)” konusuna odaklanacağı bildirildi.

Dünya Habitat Günü'ne ev sahipliği yapmak isteyen şehirler başvurularını unhabitat-whd@un.org adresinden; Dünya Şehirler Günü'ne ev sahipliği yapmak isteyen şehirler ise başvurularını unhabitat-wcd@un.org adresinden yapabileceklerdir.

 

Detaylı bilgi için:

https://unhabitat.org/join-us/calls/expression-of-interest-in-hosting-the-global-observance-of-world-habitat-day-for-2023

https://unhabitat.org/join-us/calls/expression-of-interest-in-hosting-the-global-observance-of-world-cities-day-for-2023

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır