Habitat
Habitat

BM Habitat Asamblesi 2. Oturumu Nairobi’de Gerçekleşti

01 Temmuz 2023
BM Habitat Asamblesi 2. Oturumu Nairobi’de Gerçekleşti
BM Habitat Asamblesi 2. Oturumu Nairobi’de Gerçekleşti
BM Habitat Asamblesi 2. Oturumu Nairobi’de Gerçekleşti
BM Habitat Asamblesi 2. Oturumu Nairobi’de Gerçekleşti

BM Habitat Asamblesi 2. Oturumu Kapsayıcı ve Etkili Çok Taraflılık Yoluyla Sürdürülebilir Bir Kentsel Gelecek: Küresel Kriz Zamanlarında Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmak” temasıyla başladı. Toplantının ikinci gününde BM-Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ve kadın konukların katılımıyla “Şehirleri ve Toplulukları Şekillendiren Kadınlar” üzerine üst düzey diyalog toplantısı yapıldı. Bu toplantıya Emine Erdoğan Hanımefendi bir video mesaj gönderdi. 
Dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun doğayla ilişkisini kaybetmiş yerleşimlerde yaşamaya mahkum olduğu günlerde böyle bir toplantının öneminin büyük olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan Hanımefendi, şehirsel atıkların doğanın bertaraf edemeyeceği boyutlara ulaştığına ve giderek küresel bir tehdide dönüştüğüne dikkati çekti. Emine Erdoğan Hanımefendi doğayı, bertaraf edemeyeceği atıklardan kurtarmak için büyük adımlar atıldığını, buna karşın tüketimin amaç haline geldiği bir çağda yolun uzun olduğunu dile getirerek asıl çarpıcı değişimin "kullan-at kültürü"nden uzaklaşarak neredeyse hiç atık üretilmeyen bir yaşam tarzı benimsendiğinde gerçekleşeceğine inandığını ve "Küresel Sıfır Atık" hareketinin yayılmasının bu yaşam tarzının benimsendiği günlerin çok da uzak olmadığını gösterdiğini dile getirdi. 

2023 yılı Dünya Şehirler Gününe Üsküdar Belediyesi Ev Sahipliği Yapacak

BM-Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif toplantıda yaptığı açıklamada, 2023 yılı Dünya Şehirler Gününe 31 Ekim’de Üsküdar Belediyesinin ev sahipliği yapacağını duyurdu. 

BM Habitat Asamblesi sonucunda; Bakanlar Bildirgesi ve Nihai kararlar onaylandı. Estonya tarafından sunulan “Dünya Temizlik Günü” önerisi ile 20 Eylül’ün “Dünya Temizlik Günü” olarak kutlanması kararı alındı. Bu karara Türkiye’nin önerisi ile Uluslararası Sıfır Atık Günü de eklenerek kabul edildi. Böylece birbirinin tamamlayıcı iki eylem ile dünya genelinde sıfır atık ve çevre kirliliği farkındalığı daha yüksek bir noktaya taşındı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır